iVilnius.lt

Spalio 31 13°C

Šventės

Pagrindinis > Apie Vilnių > Vilnius
Norite linksmintis ir švęsti kartu su vilniečiais bei miesto svečiais, tuomet siūlome aplankyti šią sekciją, kur atrasite miestui (ar šaliai) įsimintinas šventines, gyventojų bei svečių pamėgtas dienas. Kokios jos? Patikrinkite šią sekciją ir galėsite apie tai paskaityti plačiau.

Naujieji metai (12.31 - 01.01)

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, Naujieji Metai švenčiami sausio 1 d. 00:00 val, kitaip tariant vidurnaktį. Šis šventimas atitinka Grigaliaus kalendorių. Pasitinkant Naujuosius Metus, miesto gyventojams ir jo svečiams yra siūloma daugybė pramogų bei renginių. Dažniausiai juos sutikti siūloma: operoje, įvairaus pobūdžio koncertuose (nuo klasikinės iki populiariosios muzikos), naktinio klubo vakarėlyje, ramiai vakarieniaujant restorane su vyno taure ar mados šou renginyje. Daugeliui žmonių jau tapo tradicija naujuosius pasitikti Katedros ir Rotušės aikštėse, prie Kalėdinių miesto eglių, kur matomi patys įspūdingiausi fejerverkai.

Trys Karaliai (01.06)

Kiekvienais metais Kalėdų švenčių maratoną užbaigia Trijų Karalių eisena. Kasmet, sausio 6-ąją dieną, trys Karaliai su gausia palyda pajuda nuo Aušros vartų ir džiugindami praeivius žygiuoja Didžiąja ir Pilies gatvėmis iki Katedros aikštės, kur aplankoma prakartėlė. Trijų Karalių šventė skirta prisiminti Trijų Karalių apsilankymą Betliejuje bei pagerbti jų aplankyto Jėzaus Kristaus gimimą.

Lietuvos valstybės atkūrimo diena (02.16)

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos taryba pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą, kuriame paskelbta, jog Lietuvos Taryba atskiria Lietuvą nuo visų valstybinių ryšių, kada nors buvusių su kitomis tautomis. Kasmet šią dieną vyksta įvairūs renginiai, minėjimai, o vakare Katedros aikštėje vyksta šventinis koncertas.

Užgavėnės (Vasario pabaiga)

Viena seniausių ir linksmiausių kalendorinių švenčių tiek visoje Lietuvoje, tiek ir Vilniuje. Tai tradicinė persirengėlių eisena, kurioje yra nešama žiemos simbolis - Morė, kuri paskui yra sudeginama. Čia linksmai siautėja liaudies daktarai, čigonai, ožiai, meškos, žydai, pirkliai ir kiti persirengėliai. Vieni svarbiausių šventės personažų yra Lašininis ir Kanapinis, nuolat besikaunantys ir besistengiantis išsiaiškinti, kuriam metas palikti aikštę. Užgavėnės tebėra išlaikiusios natūralų žaismingumą. Ši diena švenčiama likus 7 savaitėm iki Velykų, miesto Rotušės aikštėje.

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena (03.11)

1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria, kad nuo šiol Lietuva vėl yra nepriklausoma valstybė, kuri svetimos jėgos ištrinta iš žemėlapio 1940-aisiais metais. Šią dieną Vilniaus mieste vyksta įvairūs koncertai, rengiamos teminės parodos, mieste gausu kitų renginių.

Vilniaus tarptautinis kino festivalis "KINO PAVASARIS" (Kovas - Balandis)

Kino Pavasaris yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Kiekvienais metais per kelias savaites yra pristatoma ir parodoma daugiau nei 100 filmų, kurie yra suskirstomi į atskiras programas. Pagrindinė festivalio misija - supažindinti Lietuvos žiūrovus su kuo daugiau pasaulyje pripažintų nepriklausomų kino filmų.

Gatvės muzikos diena (Gegužė)

Šią dieną į Vilniaus gatves, skverus, parkus, kiemus išeina tūkstančiai muzikuojančių žmonių, kurie groja savo sukurtas dainas ar populiariąją muziką. Vilniaus gatvėse galite išgirsti grojančius atlikėjus lietuvių folklorą, džiazą, roką, klasiką ar avangardą. Šią dieną visi miestiečiai ir miesto svečiai yra įtraukiami į šventės sūkurį, čia galima prisidėti prie bet kurios grupės ir jiems padėti atlikti kūrinį.

Vilniaus Festivalis (Gegužė)

Vilniaus festivalis yra vienas svarbiausių miesto ir šalies muzikos renginių. Šis festivalis yra įtrauktas į Europos festivalių asociacijos sąrašą. Festivalis pristato žymių Lietuvos ir užsienio atlikėjų interpretuojamas stambias simfoninių bei kamerinių kūrinių programas, šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių premjeras, festivalio užsakymu sukurtus kūrinius, bendradarbiaujant su kitais Europos festivaliais.

Kultūros naktis "Tebunie naktis" (Birželis)

Kiekvienais metais vykstantis renginys sutraukia nemažai miestiečių ir miesto svečių, kuris tuo pačiu ir ragina vieną naktį ne miegoti, o dalyvauti mieste vykstančiuose įvairiausių meno rūšių projektų pristatymuose. Šis renginys skatina atrasti ne tik naktinį miestą, bet ir susipažinti su įvairiomis meno rūšimis. Menininkams ši naktis puiki proga pristatyti savo kūrybą.

Joninės (06.24)

Tai trumpiausia metų naktis ir vasaros saulėgrįžos šventė. Šią dieną mieste vyksta nemažai įvairių renginių. Didžiausi renginiai tradiciškai vyksta Verkių regioniniame parke, Vingio parke ir Kernavėje (netoli Vilniaus). Tradicinė šventė pagal seniausias etnokultūrines tradicijas vyksta Verkių regioniniame parke, čia galėsite palydėti ir pasitikti saulę, prie laužo šokti ir dainuoti, išsiburti iš žolių, leisti vainikėlius į upę.

Lietuvos valstybės diena (Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena) (07.06)

Tai pirmojo Lietuvos valstybės valdovo Mindaugo vainikavimo karaliumi šventė – Valstybės diena. Šią dieną Vilniuje yra gausu renginių, kuriuose yra prisimenama didinga Lietuvos praeitis ir valstybingumo tradicijos. Kiekvienais metais, vidurdienį, Simono Daukanto aikštėje įvyksta tradicinė vėliavų pakėlimo ceremonija ir Lietuvos Respublikos prezidentas sako šventinę kalbą. Katedros aikštėje vyksta teatralizuota ceremonija. 21 val. vietos laiku visame mieste, kaip visoje Lietuvoje, yra giedama „Tautiška Giesmė“.

Kristupo vasaros festivalis (Liepa - Rugpjūtis)

Vilniaus vasaros muzikos festivalio metu galime girdėti ne tik orkestro, fortepijono, gitarų ar vargonų garsus, bet ir pačius įvairiausius skambesius iš viso pasaulio. Koncertai vyksta netikėtose miesto vietose: bažnyčiose, dvaruose, kiemuose, botanikos sode.

Sostinės dienos (Rugsėjis)

Didžiausia miesto šventė, skirta visiems sostinės gyventojams ir miesto svečiams. Sostinės dienų renginiai yra nemokami, o juose dalyvauja per 1000 atlikėjų iš Lietuvos ir užsienio. Festivalis tradiciškai vyksta Gedimino prospekte, Katedros ir Savivaldybės aikštėse, Vingio parke, Vilniaus mokytojų namų kiemelyje.

Tarptautinis teatro festivalis "Sirenos" (Rugsėjis - Spalis)

Svarbiausias metų teatro renginys. Festivalio metu Vilniaus publika išvysta Europos teatro žvaigždžių pastatymus, naujausius lietuvių spektaklius.

Tarptautinis muzikos festivalis "Vilnius Jazz" (Rugsėjis - Spalis)

„Vilnius Jazz“ – seniausias kasmetinis Vilniaus džiazo festivalis, organizuojamas nuo 1987 m. Tai vienintelis renginys Lietuvoje, kurio metu pagrindinis dėmesys skiriamas įvairiausioms šiuolaikinio džiazo atmainoms. Festivalis laikomas vienu svarbiausių Rytų Europos džiazo židinių, kuriame puoselėjamos ir skleidžiamos gyvybingos improvizacinės muzikos tradicijos.

Bluko šventė (12.22)

Bluko arba Saulėgrįžos šventė rengiama kiekvienais metais. Kūčių išvakarėse - gruodžio 23-iąją - nuo Senamiesčio per Gedimino prospektą blukvilkiai velka kelmą Bluką, kuris nuo senų laikų mitologijoje simbolizuoja praeinančius metus ir viską, kuo reikia atsikratyti. Po to vienoje iš Vilniaus aikščių šis kelmas yra sudeginamas.

Žiemos šventės sostinėje (Gruodis - Sausis)

Tradiciškai „Kalėdos sostinėje“ prasideda Nacionalinės Kalėdų eglės įžiebimu Katedros aikštėje, kurį palydi didelis koncertas. Kiekvienais metais mieste, per šventes, yra atidaromas Kalėdų miestelis, kuriame galima atrasti šventinę dovaną ar nuotaiką. Kaskart katedros aikštėje yra įrengiama prakartėlė.

ups