iVilnius.lt

Rugpjūčio 05 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Vinco Kudirkos aikštė

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: -
El. paštas: -
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: I-VII: 00.00-24.00
V. Kudirkos aikštė – tai 1,4 ha ploto erdvė Vilniaus miesto senamiestyje, kuri susiformavo XIX a. Aikštė ribojama Gedimino prospekto bei Vilniaus gatvės, šalia įsikūręs LR vyriausybės pastatas.

Aikštė žinoma jau nuo LDK laikų, tuo metu ji buvo Vilniaus priemiesčio zonoje. XVI – XIX a. pradžioje beveik neapstatytoje vietovėje dominavo Šv. Jurgio bažnyčia, o dalį aikštės apėmė sodas. 1836 m. nutiesus Šv. Jurgio prospektą atsirado ir Šv. Jurgio aikštė. 1865 m. Lietuvai priklausant Rusijos imperijai pagal Muravjovo pageidavimą buvo pastatyta Aleksandro Neviškio koplytėlė, pastatyta už sukilimo malšintojų aukas. 1919 m. koplytėlė nugriauta, o į jos vietą įrengtas fontanas – paminklas E. Ožeškienei, kurios garbei aikštė pakeitė pavadinimą. XX a. pradžioje aikštė apstatoma. Po Antrojo pasaulinio karo (1945 m.) fontanas nugriautas ir aikštė pavadinta I. Černiachovskio vardu. Vėliau 1950 m. aikštėje pastatytas paminklas I. Černiachovskiui (skulpt. Nikolajus Tomskis). 1976 m. aikštė rekonstruota. 1989 m. suteiktas Savivaldybės vardas. 1993 m. I. Černiachovkio paminklas ir po juo buvę palaikai perkelti į kitą vietą. 2002 m. aištė vėl rekonstruota statant požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. 2007 m. aikštei suteiktas V. Kudirkos vardas, o 2009 m. jo garbei pastatytas paminklas.

Renginiai: 2009 m. čia vyko „Lietuvos ryto“ sutiktuvės – Europos taurės čempionų sutiktuvių ceremonija, šventėje buvo pagerbti čempionai bei jų treneriai, kurie iškovojo ir kelialapį į kitų metų Eurolygą.

2010 m. aikštėje organizuota Nacionalinio kraujo centro neatlygintino kraujo donorystės akcija pavadinimu „Vasaros metu atplaukia geros mintys“.

Nuolat vysta įvairiausių temų bei žanrų parodos: 2011 m. V. Kudirkos aikštėje surengta kilnojamoji paroda „Rainių tragedija: atmintis gyva“, kuri buvo skirta Rainių žudynių 70 – jųjų metinų proga.

Taip pat gyva tradicija kasmet liepos 6 – ąją, Lietuvos valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną giedoti „Tautišką giesmę“.

Aikštėje periodiškai vyksta protestai ir mitingai: 2010 m. gegužės 1 – ąją Socialistinio Liaudies fronto mitingas, 2010 m. balandžio mėn. Lietuvos žaliųjų judėjimas paminėjo 1986 m. įvykusią Černobylio atominės elektrinės avariją ir protestavo prieš Visagine, Astrave bei Kaliningrade planuojamas statyti atomines elektrines.

2009 m. organizuota tradicinė pavasario šventė – Europos mugė bei Lietuvos narystės ES 5 – jųjų metų proga.

V. Kudirkos aikštė - vieta, kuri įdomi ne tik savo istorija, bet ir renginių bei pramogų įvairove, čia galima ne tik pasidžiaugti kultūriniais renginiais, bet ir pasėdėti ramioje vietoje medžių apsupty.

Susijusios vietos

ups