iVilnius.lt

Liepos 01 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Šv. Dvasios (Domininkonų) bažnyčia

Stars
Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 5 iš 5
Stars
Telefono nr.: +370 5 262 9595
El. paštas: -
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: I-VII: 14.00-19.00
Šv. Dvasios arba kitaip vadinama Domininkonų bažnyčia stovi Domininkonų gatvėje. Tai yra viena monumentaliausių bei puošniausių Vilniaus bažnyčių. Ji yra brandžiojo ir vėlyvojo baroko stiliaus ir, be abejo, vienas puikiausių šių stilių pavyzdžių Vilniaus mieste. Šv. Dvasios bažnyčia ir šalia jos esantys statiniai Vilniaus senamiestyje prie Dominikonų ir Šv. Ignoto gatvių žymi pirmąją Lietuvoje dominikonų įsikūrimo vietą. Galingas bažnyčios kupolas išsiskiria senamiesčio panoramoje, jis taip pat gerai matomas aplinkinių gatvių perspektyvose.

Manoma, kad nedidukė ir, ko gero, medinė bažnyčia šioje vietoje stovėjo jau Gedimino laikais, ją XIV a. pabaigoje kryžiuočiai antpuolio metu sugriovė. Apie 1408 m. Vytautas pastatė Šv. Dvasios bažnyčią. Pamokslininkų ordinas Vilniuje atsikūrė tik 1501 m., kai Aleksandras jiems atidavė šią bažnyčią. Įsikūrę Vilniuje dominikonai pradėjo dideles statybas: rekonstravo bažnyčią, pasistatydino vienuolyną, kurio korpusai juosė beveik kvadrato formos kiemą. Vienuolyno vidus suplanuotas pagal tradicinę schemą: kiemą juosė galerija, dviaukščiuose nevienodo pločio korpusuose buvo išdėstytos vienuolyno patalpos – miegamieji, salė mokslų pratyboms, didelė biblioteka, kuri, deja, ne kartą buvo nusiaubta gaisrų. Iki XVII a. vidurio čia gyveno apie 60 vienuolių.

Vienuolynas ir bažnyčia ne kartą degė (1610, 1655, 1726, 1737, 1749 m.) ir buvo daugybę kartų rekonstruoti. Iki XVIII a. pabaigos bažnyčia buvo visiškai atstatyta: pastatyti du bokštai, kupolas (architektai Jonas Dyderšteinas ir Jonas Nezemkauskas), interjere buvo perstatytas vargonų choras, altoriai, portalas. Bažnyčios šešiolikos vėlyvojo baroko altorių ir sakyklos ansamblis sukurtas iš įvairiaspalvio dirbtinio marmuro. Bažnyčioje išliko stebuklais pagarsėję Dievo Motinos atvaizdai, XVII a. paveikslas „Šv. Barbora” su aptaisais.

Ikonografiškai rišlų interjero dekoro pasakojimą papildo gausūs sienų tapybos siužetai. Antrajame aukšte puošnumu išsiskiria iš XVII a. pabaigos-XVIII a. pradžios dekoro išlikę 16 spalvingų portalų. Kiekvienas portalas yra individualaus piešinio, su skirtingais augaliniais, nyderlandiškam manierizmui būdingais motyvais, dvasiškių (dažnai dominikonų vienuolių rūbais) alegorinėmis figūromis. Pirmojo aukšto koridoriai dekoruoti XVIII a. II-osios pusės sienų tapyba.

1863 m. sukilimo metu čia buvo kalinami filaretų draugijos nariai, o taip pat vienas žymiausių sukilimo vadų K. Kalinauskas.

1844 m. uždarius vienuolyną bažnyčia tapo parapijine, šiandien ji tarnauja Vilniaus lenkų katalikų bendruomenei. Įdomu tai, kad bažnyčia stovi šonu į gatvę ir neturi aiškaus pagrindinio fasado. Kupolo viršūnė siekia net 51 metro aukštį. Bažnyčios interjero rokokinė puošyba – tai vienas vertingiausių Lietuvoje bažnyčių interjerų.

Bažnyčioje yra šešiolika altorių. Jie masyvūs, tačiau dinamiškų, plastiškų formų. Vargonai – vienintelis išlikęs Lietuvoje beveik originalus XVIII a. instrumentas (meistras Adomas Kasparinis). Dešinėje navoje yra altorius, ties kuriuo, kaip sakoma, klausėsi pamaldų Vilniaus patriotai prieš išeidami į 1863 m. sukilimą.

1934 – 1936 m. visuomenės dėmesį patraukė Šv. Dvasios bažnyčios požemiai – dviaukščiai rūsiai, kuriuose Vilniaus universiteto studentai rado išlikusius žmonių palaikus. Požemiai klaidūs, su daugybe patalpų, laidojimo kriptų. Požemiuose ilsisi apie 2000 mumifikuotų lavonų iš XVII – XVIII a. 1849 m. požemiai buvo užmūryti ir niekas negalėjo jų lankyti.

Domininkonų bažnyčia Domininkonų bažnyčia Domininkonų bažnyčia Domininkonų bažnyčia Domininkonų bažnyčia Domininkonų bažnyčia Domininkonų bažnyčia Domininkonų bažnyčia

Kliento įvertinimai

user
Gegužės 16, 2015
Stars
 
 
Penki

Vieta aplankyta: 2014 m. Balandžio mėn.

0  0
user
Birželio 12, 2015
Stars
 
 
Aciu uz grazia svente! tik teigiami atsiliepimai

Vieta aplankyta: 2015 m. Birželio mėn.

2  0
Visi įvertinimai (2)

Susijusios vietos

ups