iVilnius.lt

Gegužės 20 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Švč. Trejybės bažnyčia ir bazilijonų vienuolynas

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: +370 5 212 2578
El. paštas: -
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: -
Vilniaus senamiestyje tarp filharmonijos ir Aušros vartų stovi „Bazilijonų vartai” - 1761 m. architekto Kristupo Glaubico įspūdingai puošnūs vartai, vienas gražiausių Vilniaus vėlyvojo baroko paminklų. Praėjus pro vartus atsiveria erdvus kiemas, kurio viduryje stovi kubo formos bažnyčia, kuri turi gotikos, baroko ir rusų bizantinio stiliaus elementų.

Vienuolynas įsikūrė ant Švč. Trejybės kalno. Po 1596 m. Bresto unijos šią vietą atsikėlė unitų archimandrito Velamino Rutskio reformuoti Bazilijonai, o dar po poros metų ir bazilijonės. Vilniaus Bazilijonų vienuolynas tapo unitų bažnyčios ir 1617 m. įkurtos Bazilijonų Švč. Trejybės provincijos centru. Dabartinę mūrinę bažnyčią 1514 m. fundavo Konstantinas Ostrogiškis po pergalės Oršos mūšyje. Po 1760 m. gaisro, vadovaujant architektui Jonui Kristupui Glaubicui, šventovė pailginta, pastatyti vakarų ir rytų fasadų kampuose bokšteliai (išlikusi tik viena autentiška jų pora rytų fasade). Bažnyčia buvo rekonstruota ir XIX a., tada daugiausiai buvo pakeistas jos priekinis fasadas. Šalia bažnyčios yra XVI a. to paties Konstantino Ostrogiškio iniciatyva pastatyta monumentali, beveik kvadratinė, gotikos ir renesanso architektūros bruožus siejanti varpinė. Vienuolynas statytas kartu su bažnyčia, vėliau jis taip pat buvo ne kartą rekonstruotas. XIX a. antroje pusėje uždarius vienuolyną pastatai, atiteko stačiatikių seminarijai ir buvo rekonstruoti. Deja, iki mūsų dienų neišliko Bazilijonų šventovėje buvę devyni puošnūs altoriai su paveikslais (P. Smuglevičiaus tapyti Kristaus, šv. Petro ir Povilo, šv. Anupro, šv. Bazilijaus, šv. Makrenos ir šv. Mikalojaus paveikslai; stebuklingas Dievo Motinos paveikslas). 1821 m. bazilijonai buvo išvaryti, jų šventovėje įkurta stačiatikių Apreiškimo cerkvė, vyrų vienuolyno sparne įrengtas kalėjimas, kuriame 1823 – 1824 m. kalinti Vilniaus universiteto studentai, Filaretų organizacijos nariai.

Bazilijonų vienuolyno architektūros ansamblis ir išlikę jame negausūs, tačiau nepaprastai vertingi meno paminklai atspindi bažnytinės Unijos ir unijinės Bazilijonų vienuolijos fenomeną, jungiantį ir leidžiantį laisvai tarpti vienai šalia kitos Rytų ir Vakarų krikščionybės bei kultūros tradicijoms.

Pamaldos laikomos tik ukrainiečių kalba.

Susijusios vietos

ups