Warning: Illegal string offset 'id' in /home/ivnius/domains/ivilnius.com/public_html/visit.php on line 143

Warning: Illegal string offset 'id' in /home/ivnius/domains/ivilnius.com/public_html/visit.php on line 143
Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia - Subačiaus g. 26, Vilnius - Bažnyčios | iVilnius.lt - Vilniaus miesto gidas
iVilnius.lt

Sausio 25 13°C

Pagrindinis > Lankytinos vietos

Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia

Atgal į sąrašą
Įvertinimas: 0 iš 5
Telefono nr.: -
El. paštas: -
Internetinis puslapis: -
Darbo valandos: -
Viešpatie Dangun Žengimo bažnyčia, arba Misionierių, bažnyčia ir visas nuostabus Baroko stiliaus pastatų ansamblis buvo pradėtas statyti 1695 m. Jis buvo pastatytas už buvusios miesto sienos, šalia Subačiaus vartų. Visas kompleksas, kurį sudaro bažnyčia, Sanguškų rūmai, vienuolyno namas, oficina, ūkinis pastatas bei tvora, galutinai susiformavo XVIII a. viduryje. Ansamblis pastatytas ant kalvos, vadinamos Išganytojo kalnu.

Misionieriai Vilniuje pradėjo kurtis apie 1685 m. ir iš vyskupo gavo pradines fundacines žemės valdas Vilniuje, šalia Neries upės, netoli Žaliojo tilto ir Nemenčinės parapijoje buvusį palivarką. 1687 m. jie apsigyveno ir įsirengė koplyčią Sanguškų rūmuose, kur vėliau ir išaugo ansamblis. Greitai misionieriai pradėjo rūpintis naujos bažnyčios statyba, 1695 m. ji buvo pradėta statyti. Statybos tęsėsi net trisdešimt penkerius metus, nes nuolat kas nors trukdė, pavyzdžiui lėšų stygius, miesto gaisras, maro epidemija ir panašiai . Tik didikų aukojamų sumų dėka bažnyčia pagaliau buvo baigta statyti. XVIII a. viduryje, kai bažnyčios statybos jau ėjo į pabaigą, žymus Vilniaus architektas Jonas Kristupas Glaubica paaukštino bažnyčios bokštus, užstatė frontonus, buvo pristatytas prieangis. Nuo tada bažnyčia išsiskiria savo dviem lieknais penkių tarpsnių bokštais bei grakščiomis proporcijomis. Po bažnyčia yra dvylikos patalpų rūsiai, kurie buvo naudojami palaidojimams. Bažnyčią puošia nemažai Rokoko stiliaus dirbinių (skulptūros, ornamentai...). Interjeras, palyginus su eksterjeru, labai kuklus. Veikiančioje bažnyčioje buvo septyni altoriai (palyginimui Šv. Jono bažnyčioje tu metu buvo dvidešimt du altoriai). Bažnyčia bei koplyčios puoštos šventųjų gyvenimo epizodus vaizduojančiomis scenomis ir su misionierių veikla susijusių šventųjų atvaizdais. Bažnyčioje yra trys puošnios memorialinės lentos, skirtos Mykolui ir Kotrynai Jeselskiams bei buvusiam Naugarduko kaštelionui Rapolui Jelenskiui.

1844 m. caro valdžios įsaku bažnyčia ir vienuolynas buvo uždaryti, 1862 m. pamaldos atnaujintos. Sovietmečiu bažnyčia vėl buvo uždaryta, tikintiems perduota 1993 m.

Prie bažnyčios prisišliejęs misionierių vienuolynas buvo formuojamas 1739-1751 m. Vienuolyno pastato paskirtis dažnai kaitaliota: buvo panaudotas karo ligoninei (1844), stačiatikių dvasinei konsistorijai (1848), kilmingųjų panelių institutui (1856), psichiatrijos ligoninei (1859), labdarybės draugijai „Dobrochotnaja kopeika” (1874), 1915 m. atiteko Vilniaus miesto valdybai. Šiuo metu vienuolyno pastatai priklauso Vilniaus miesto II ligoninei.

Susijusios vietos

ups